Stijging WW-uitkeringen onder kantoorberoepen in Brabant

20 aug , 10:16Nieuws
uwv banen brabant
UWV
Het aantal WW-uitkeringen is de afgelopen maand toegenomen. En de arbeidsmarkt lijkt op langere termijn verder af te koelen. Vergeleken met een jaar geleden ligt het aantal WW-uitkeringen hoger. Daarmee stijgt het aantal WW-uitkeringen inmiddels voor het derde jaar op rij.
Vooral 55-plussers zijn vaker aangewezen op een WW-uitkering, maar ook mensen met kantoorfuncties. Reorganisaties en de afkoelende economie spelen vooral een rol voor de toename. Daarnaast bevatten kantoorfuncties relatief veel taken die steeds vaker door AI kunnen worden overgenomen.

Economische tegenwind, reorganisaties en AI

De sterkste toename van WW-uitkeringen doet zich voor onder bedrijfseconomische en administratieve beroepen. In een jaar tijd waren er bijna 360 meer WW-uitkeringen in die beroepsgroep. Dit is ook de beroepsgroep met het hoogste aandeel in de WW, zie afbeelding 1. Deze toename hangt waarschijnlijk samen met meerdere factoren. Economische en administratieve beroepen zijn relatief gevoelig voor een afkoelende economie, waardoor ondersteunende functies vaker onder druk komen te staan. Ook spelen reorganisaties een rol: organisaties richten administratieve en ondersteunende processen steeds efficiënter in, terwijl UWV het aantal voorgenomen reorganisaties de afgelopen anderhalf jaar zag toenemen. Ook past de toename van de WW in kantoorfuncties bij eerdere bevindingen van UWV over de invloed van artificiële intelligentie (AI) op de arbeidsmarkt.

Toename weerspiegelt impact AI

Juist in kantoorfuncties komen relatief veel taken voor die bestaan uit tekstverwerking, gegevensanalyse en andere routinematige werkzaamheden. Dit zijn taken die steeds vaker door AI kunnen worden ondersteund of deels geautomatiseerd. In combinatie met digitalisering en veranderingen in de organisatie van werk kan dit gevolgen hebben voor de vraag naar personeel in administratieve, bedrijfseconomische en managementfuncties. Hoewel op basis van de huidige cijfers geen direct verband kan worden gelegd, sluiten de stijgende WW-cijfers in deze beroepsgroepen aan bij deze bredere ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. UWV blijft deze ontwikkeling de komende jaren volgen en adviseert werkenden en werkzoekenden om te investeren in vaardigheden. Arbeidsmarktadviseur, Jessie Vossen: “Technologie kan steeds meer taken ondersteunen of overnemen, maar het beoordelen van situaties, het afwegen van risico’s en het maken van doordachte beslissingen blijft mensenwerk. Wie waar mogelijk technologie slim weet te combineren met ervaring, vakkennis en menselijk inzicht, blijft ook in de toekomst van grote waarde op de arbeidsmarkt”.
Toename 55-plussers in de WW
55-65 jarigen vormen inmiddels ruim een kwart van alle WW-gerechtigden (26%). Daarnaast neemt het aantal WW-uitkeringen onder 65-plussers relatief het sterkst toe. In absolute aantallen zien we de sterkste stijging onder 55-65 jarigen met een toename van bijna 670 WW-uitkeringen. Redenen voor de sterkere toename onder 55-plussers zijn bijvoorbeeld doordat mensen langer doorwerken en daardoor een grotere kans hebben om vóór hun pensioen met werkloosheid te maken te krijgen. Daarnaast blijven 55-plussers gemiddeld langer in de WW. Mensen met een WW-uitkering in de leeftijdsgroepen tussen de 25 en 55 jaar zijn evenredig vertegenwoordigd. Alleen jongeren tussen 15-25 jaar hebben een relatief klein aandeel. Dit hangt onder meer samen met het feit dat zij vaak nog onvoldoende arbeidsverleden hebben opgebouwd om aanspraak te kunnen maken op een WW-uitkering.
Arbeidsmarkt koelt verder af dit jaar
Volgens de prognoses van UWV zal het aantal WW-uitkeringen dit jaar met ongeveer 10 procent toenemen. Dat wijst erop dat de arbeidsmarkt verder afkoelt. Terwijl kantoorfuncties vaker onder druk komen te staan, blijven veel functies binnen zorg, onderwijs, techniek en transport de komende jaren kampen met personeelstekorten.
loading

Loading articles...

Loading